Dzisiaj jest piątek 27 maja, imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan.

wyszukiwarka
wies Roczyny
Profesjonalne polskie nartorolki, nartorolki, jazda na nartorolkach, styl łyżwowy, skating, wypożyczalnia nartorolek, kółka do nartorolek, akcesoria do nartorolek, koła poliuretan, akcesoria dla biegaczy, narciarstwo biegowe, narty biegowe, buty narciarstwo biegowe, części zamienne

start / jesteś tutaj: roczyny.pl » Kościół parafialny w Roczynach

Ważne adresy | Rozkład Jazdy  

Kościół parafialny w Roczynach

napisał admin / temat Nasza miejscowość / 11:23:14 / środa, 28.09.05 / 20996x
"Jeżeli ziarno nie obumrze w ziemi, nie wyda owocu."

     Myśl o stworzeniu ośrodka duszpasterskiego w Roczynach zrodziła sie w roku 1935 ubiegłego wieku, kiedy to jeszcze nasza miejscowość należała do parafii św. Macieja w Andrychowie. Postanowiono zbudować Dom Katolicki, w którym odbywały się spotkania młodzieży, na którą zgubny wpływ starały się już wówczas wywierać organizacje socjalistyczne.

Dawny Dom Katolicki w Roczynach

     Mieszkańcy Roczyn ofiarowali ziemię pod budowę i ręcę gotowe do pracy. Materiały zakupiono głównie dzięki wsparciu finansowym księży, zwłaszcza ówczesnego wikariusza parafii andrychowskiej - księdza Mariana Łaczka.

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Urbana
oraz NMP Wspomożenia Wiernych

      Kamień węgielny pod budowę Domu Katolickiego uroczyście poświęcono 15 sierpnia 1935 roku, a poświęcenie budynku nastąpiło 9 sierpnia 1936 roku. Kiedy Dom Katolicki stanął przykryty dachem, dzwon do niego ufundował sam Arcyksiążę Habsburg z Żywca.


Widok od strony ul. Bielskiej

     Rozwój ośrodka zahamowały lata wojenne. W 1956 roku dzięki staraniom Roczynian i zgodzie ks. Klemensa Tatary (ówczesnego proboszcza Andrychowa) postanowiono istniejący Dom Katolicki przekształcić do małej wiejskiej kaplicy.
      26 kwietnia 1961 roku, wbrew woli ówczesnych władz, do Roczyn został przydzielony ks. Jan Nowak, jednakże o zgodzie na utworzenie parafii nie było nawet co marzyć.Obecny widok od strony parkingu

     Pozwolenie na budowę kościoła udało się wywalczyć dopiero pod koniec lat 70-tych. Te zabiegi ks. Jan Nowak przypłacił zdrowiem - zmarł w trakcie budowy kościoła w 1982 roku i został pochowany u fundamentów kościoła, który stał się dziełem jego życia.

Grób ks. kan. mgr Jana Nowaka

     Doczekał jednak chwili, kiedy kardynał Karol Wojtyła 17 września 1978 roku, a więc niemal dokładnie miesiąc przed wyborem na Stolicę Piotrową, wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła.

      W maju 1979 roku władze pozwoliły utworzyć w Roczynach parafię. 14 września 1980 roku nastąpiło poświęcenie dolnego kościoła i plebanii przez kardynała Franciszka Macharskiego. Roczyny wtedy to zostały mianowane jako oddzielna parafia, a ksiądz mgr Jan Nowak został ogłoszony pierwszym proboszczem. W maju 1982 roku Ks. Kardynał Franciszek Macharski dokonał poświęcenia całego kościoła.

     Kościół roczyński zbudowany jest na planie ryby - starochrześcijańskiego symbolu Chrystusa. Świątynia ma dwa poziomy: w dolnym kościele odprawia się nabożeństwa tylko porą zimową oraz górny poziom. Obie części kościoła urzekają prostym, ale zarazem czytelnym wystrojem, wizerunkami Matki Bożej, świętych czy stacjami Drogi Krzyżowej wykonanej z ceramiki.

Widok od strony Plebani

     Każda z postaci znalazła się nieprzypadkowo: św. Jan Kanty pochodzący z Kęt, Rafał Kalinowski - założyciel Karmelu w Wadowicach, a Brat Albert był akurat wraz z nimi wtedy, kiedy się rodziła myśl o wystroju kościoła. W świątyni nie mogło zabraknąć wizerunku św. Urbana, patrona parafii, oraz św. Krzysztofa - patrona kierowców. Podobizm swoich orędowników doczekali się również górnicy i strażacy - św. Barbary i św. Floriana.

Widok na Ołtarz Główny z Patronami

     Na poczesnym miejscu Kościoła w Roczynach znajduje się wizerunek św. Krzysztofa dźwigającego na swych barkach Pana Jezusa. W tle pokazano alegorie wszelkich sposobów podróżowania - na lądzie, wodzie i w powietrzu - którymi święty się opiekuje. Ale korzenie lokalnej pobożności sięgają jeszcze innego, niemniej skutecznego w swym patronacie świętego - Urbana.

Plebania w Roczynach

     W wieku XVII, 25 maja, o roku nie zachowała się żadna wzmianka. Tegoż oto dnia w jednej chwili niebo zaciągneło się ciężkimi chmurami, zerwał się wicher, potargał kopy siana, opustoszały i ścichły podwórka. Powietrzem wstrząsnął huk grzmotów. Z nieba runęła fala wody i lodu. Tylko cudem uszły nawałnicy domostwa w Roczynach. A ponieważ 25 maja kalendarz wspomina św. Urbana - papieża i męczennika pierwszych wieków - w owej miejscowości zaczęto czcić go nabożnie, tak, iż kult pogromcy żywiołów przetrwał po dziś dzień. Niedawno też mieliśmy tego dowód - 24/25 sierpnia 2005 roku. Roczyny zostały oszczędzone wskutek nawałnicy nad gminą Andrychów i Porąbka.

     Zabytkowa dzwonnica, znajdująca się naprzeciw ZSS w Roczynach przy ulicy Szkolnej, została wzniesiona w 1807 roku przez mieszkańców Roczyn i Brzezinki. Dzwon w niej umieszczony odprowadzał zmarłych z obu wsi na miejsce wiecznego spoczynku.      W 1916 roku dzwon zrabowali Austriacy, jego replikę odlano dopiero w roku 1927, a 24 października odbyło się uroczyste poświęcenie dzwonu dzięki dobrowolnym składkom mieszkańców tutejszej gminy. Ten nowy dzwon przechowywany w okresie okupacji po dziś dzień dzwoni zmarłym, dając znać o pogrzebie oraz przypominając nam o zwyczaju zanikającym dzisiaj w beskidzkich wioskach.

Zdjęcia archiwalne udostępnił Yendrek.

Dotychczasowa ocena artykułu: 29. Czy ten artykuł ci się podoba? tak / nie

Komentarze dodane:

 1. [1]: Władysław

  Jestem zachwycony tymi zdjęciami i tym wspaniałym darem jaki zostawił po swojej osobie w Roczynach - Kardynał Karol Wojtyła. Dla mnie jest to wyjątkowe - ja w tym wszystkim brałem udział. Pamiętam poświęcenie tego obiektu sakralnego, pamiętam Ks. Jana Nowaka, z którym się przyjaźniłem. Na swojej drodze, nigdy w życiu nie spotkałem lepszego duchownego, niż Wojtyła i Nowak. Jasiu Nowak był kuzynem mojej matki - pochodził z Frydrychowic. Każdego roku kiedy tam jestem, wspominamy Go z wielkim żalem. Dziś odwaga staniała - w tamtych czasach, na spotkanie z papieżem w Wadowicach było strach iść, nie dostało się urlopu, a o przepustce nie było mowy. Człowiek jechał do Oświęcimia na spotkanie. Pamiętam jak ktoś podał plotkę, że Papież będzie przelatywał nad Wadowicami - czekaliśmy na zimnie cały dzień, niestety - była to tylko plotka. W latach pierwszej wizyty, za uczestnictwo w powitaniu Jana Pawła wylatywało się w najlepszym przypadku ze stanowiska, co było normalnością.

  czwartek, 10.11.05, 22:52:28
 2. [2]: Franciszka

  Bardzo podobają mi sie zamieszczone zdjęcia.Uważam,że dzięki tym zdjęciom wiecej osób ma szanse obejrzeć je.To była piękna uroczystość i warto o tym pamiętać a tym bardziej zamieszczać zdjęcia

  czwartek, 08.12.05, 12:49:18
 3. [3]: mariusz

  jestem zagranicą i miło zobaczyć swoją wieś rodzinną

  niedziela, 12.03.06, 11:54:41
 4. [4]: Jola

  Bardzo podoba mi się wasza strona, profesjonalna,przedstawia i historię, i bieżące wydarzenia w Roczynach, miło zajrzeć na nią i dowiedzieć się czegoś nowego.Pozdrawiam.

  piątek, 14.04.06, 10:56:36
 5. [5]: Grześ

  Pozdrawiam z Bielska-Białej Roczyny, piękną wioskę na skraju Złotej Górki.

  poniedziałek, 25.12.06, 20:53:42
 6. [6]: maria

  z dużą przyjemnością oglądałam historię budowy kościoła ,lecz przykro mi,że nie wspomniano o osobach które przyczyniły się swoją pracą do budowy kościoła

  piątek, 21.12.07, 21:57:12
 7. [7]: Marysia

  piękne zdjęcia .Miło zobaczyć i przeczytać brawo dla autora

  niedziela, 27.01.08, 16:17:15

Dodaj swój komentarz:

Wszystkie komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję www.roczyny.pl,
zanim będą opublikowane na witrynie internetowej Roczyn.
DZIĘKUJEMY ZA WYROZUMIAŁOŚĆ.

W celu poprawnego umieszczenia komentarza należy wypełnić wszystkie pola.
Długość każdego z pól formularza musi zawierać minimum 3 znaki.
Wymagane jest również dokładne podanie kodu znajdującego się na obrazku.
Copyright © by www.roczyny.pl 2005-2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Własność i prowadzenie serwisu: Marcin Kaspera
Projekt i wykonanie: Krzysztof Kudłacik